اینتل زیر بار تقاضای بازار کمر خم کرد

اخبار فاین سافت

اگر اخبار را در ماه های اخیر دنبال کرده باشید، می دانید که خطوط تولید اینتل به دلیل افزایش تقاضای بازار ، به شدت تحت فشار قرار گرفته و حتی اینتل به ناچار اقدام به راه اندازی کارخانه های جدید و تغییرات استراتژیک در خطوط تولید خود کرده است. احداث یک خط تولید جدید در اسرائیل و ایرلند، و یا تغییرات اساسی در خطوط تولید کشور ویتنام، از جمله این اقدامات است.

اینتل تعداد زیادی از پردازنده های پلتفرم های جدید خود را در لیتوگرافی 14 نانومتری تولید کرده و از این رو تمامی خطوط ریخته گری، به تولید در این لیتوگرافی اختصاص یافته اند. اینتل که بزرگترین تولید کننده پردازشگر در جهان است، چندی پیش پردازنده های نسل 9 خود را معرفی کرد که با تقاضای بسیار بالای بازار روبرو شده و حتی به دلیل کمبود برخی مدل ها، شاهد افزایش قیمت آنها در خرده فروشی ها بوده ایم.

موسسه DigiTimes به تازگی گزارش جالب توجهی را در این زمینه منتشر کرده است؛ این موسسه در گزارش خود تائید کرده است که وضعیت عرضه CPUهای اینتل در 3 ماهه دوم سال 2019 نیز حتی بدتر خواهد بود. افزایش تقاضا در بازار نوت بوک ها، کروم بوک ها، مینی کامپیوتر و کامپیوترهای آماده، از جمله دلایل این ناپایداری وضعیت خواهد بود. پردازنده های Core i3 که لقب پرفروش ترین پردازنده های این شرکت را به خود اختصاص داده اند نیز احتمالا با افزایش قیمت نسبی روبرو خواهند بود.

شکاف بسیار بزرگی مابین عرضه و تقاضا روی داده و اینتل قادر به تامین بازار جهانی نیست! شرکت هایی نظیر Dell، HP و Lenovo که از سازندگان بزرگ نوت بوک در جهان به شمار می روند، اعلام کرده اند که به دلیل شکاف 5 درصدی عرضه در 3 ماهه پایانی سال 2018، تحت تاثیر قرار گرفته اند. هر چند که سهم AMD از بازار کارت گرافیک بسیار ناچیز است، اما به دلیل عدم توانایی اینتل و نیاز بازار به پردازنده، در حوزه فروش CPU موفق تر عمل کرده است. در 3 ماهه نخست سال 2018 سهم OEM یا فروش مستقیم به سازندگان کامپیوتر این شرکت برابر با 9.8 درصد بود که در 3 ماهه نخست سال 2019 این رقم به 15.8 درصد افزایش داشته است.

دیدگاه‌ها 0