IBM کامپیوتر کوانتومیِ 58 کیوبیتی خود را عرضه می‌کند

03 خرداد 1398

شرکت IBM امروز اعلام کرد که قصد دارد قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی خود که دارای قدرت 58 کیوبیت است را ظرف سه تا پنج سال آینده به صورت تجاری تولید و روانه بازار کند. این شرکت معتقد است که در طی این مدت کامپیوترهای کوانتومی قادر خواهند بود در بسیاری از بخش‌ها جای ابر رایانه‌ها را بگیرند.

آقای Norishige Morimoto که مدیر تحقیقات و مدیرعامل شرکت IBM محسوب می‌شود، به تازگی اعلام کرده است که این شرکت در نظر دارد نسل بعدی از کامپیوترهای کوانتومی خود را به مرحله تولید انبوه برساند و به عنوان یک محصول تجاری به بازار عرضه کند. وی همچنین اعلام کرده است که IBM قصد دارد نشان دهد که کامپیوترهای کوانتومی این شرکت قادر هستند در انجام بسیاری از فرآیندهای محاسباتی از ابر رایانه‌ها سریع‌تر عمل کنند.

اثبات قدرتمندتر بودن کامپیوترهای کوانتومی نسبت به ابر رایانه‌ها می‌تواند دستاور بسیار مهمی برای این محصولات باشد، چرا که پس از آن امکان جا به جایی میان این پلتفرم‌های پردازشی به راحتی امکان پذیر خواهد بود. IBM در طی این سال‌ها در تلاش بوده است که نشان دهد کامپیوترهای کوانتومی او قادر هستند حتی از سریع‌ترین ابر رایانه‌ها نیز قدرتمندتر عمل کنند. این شرکت همچنین اخیراً مدعی شده است که کامپیوترهای کوانتومی او، به طور متوسط هرساله دو برابر سریع‌تر می‌شوند.

جدیدترین محصول IBM در این رده، System Q One نام داشت که از یک پردازنده کوانتومی با سرعت 20 کیوبیت و حجم کوانتومی 16 بهره می‌برد. حجم کوانتومی یک واحد اندازه‌گیری قدرت در سیستم‌های پردازش کوانتومی است که IBM معتقد است از سرعت‌های عنوان شده تحت مقدار کیوبیت، دقیق‌تر عمل می‌کند. حجم کوانتومی توسط ترکیبی از مقدار سرعت کیوبیت و میزان خطا در اندازه‌گیری آن، استخراج می‌شود و می‌تواند عملکرد واقعی پردازنده‌های کوانتومی را توصیف کند. IBM در حال حاضر به دیگر شرکت‌ها اجازه می‌دهد به صورت رایگان و یا قراردادی از کامپیوترهای کوانتومی آن استفاده کنند.

مزاحم‌ترین قابلیت ویندوز 10 حذف شد
خواندن

IBM و گوگل، از بزرگ‌ترین فعالان حوزه کامپیوترهای کوانتومی، چندی پیش اعلام کردند که برای جایگزینی ابر رایانه‌ها با این محصولات، نیاز است که کامپیوترهایی تولید شود که حداقل دارای سرعت 50 کیوبیت باشند. اکنون آقای Morimoto، معتقد است که نسل بعدی از کامپیوترهای شرکت IBM قادر خواهد بود سرعت 58 کیوبیت را در اختیار داشته باشد و بالاخره به عنوان یک جایگزین مناسب برای ابر رایانه‌ها به بازار معرفی شود.

با توجه به اینکه چنین کامپیوتر کوانتومی باید در یک محیط با دمای منفی 273 درجه سانتی گراد فعالیت داشته باشد، نباید انتظار داشته باشیم که عرضه آن‌ها به بازار به این زودی‌ها رخ دهد. IBM عنوان کرده است که عرضه این کامپیوتر کوانتومی قدرتمند در سه تا پنج سال آینده رخ خواهد داد.

در حال حاضر کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند برای پردازش‌های ساده و متوسط در حوزه هوش مصنوعی به کار گرفته شوند. مدیرعامل شرکت IBM معتقد است که به منظور استفاده از این کامپیوترها برای پردازش‌های سنگین در حوزه هوش مصنوعی، به زمان بیشتری نیاز است. در حال حاضر شرکت‌های بزرگی همچون گوگل، مایکروسافت، اینتل، NEC، فوجیتسو، Alibaba، IonQ و… در حوزه تولید کامپیوترهای کوانتومی فعالیت دارند.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب آریان پور
علاقه به حوزه فناوری و تکنولوژی و نقش اون در کسب و کارها باعث شد تا به عنوان مدیر بخش خصوصی صنایع تولیدی,افتخار داشته باشم که فروشگاه فاین سافت و پایگاه دانش فاین بلاگ را تاسیس کنم و تجربیات خود را در زمینه فناوری و کسب و کار در اختیار علاقمندان قرار بدم.

بدون دیدگاه