اصل پارتو 80-20

اصل پارتو 80-20

اصل پارتو یک اصل جهان شمول است . تقریباً هیچ‌چیز بی‌فایده نیست، ولی اگر همواره انتظار دست‌یابی به کارایی خارق‌العاده را داشته باشید، اصلاً نباید کاری را انجام دهیم.

درواقع این اصل در هر کاری صادق است. این‌یک اصل قدرتمند و زیر بنایی در زندگی و کسب‌وکار هوشمندانه است. مشاهدات اصلی قانون 80:20 برگرفته از نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات یک اقتصاددان ایتالیایی در سال 1906 است که بیان کرد 80% از زمین‌های ایتالیا متعلق به 20% از مردم آنجا است. سپس او تحقیقات خود را در کشورهای گوناگون تعمیم داد و در کمال تعجب به این نتیجه رسید که این اصل قابل‌تعمیم در سایر کشورها نیز است. او و دیگر دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این قانون در حوزه‌های دیگر هم قابل‌اثبات است.

قانون 20/80 به احترام پایه گذار آن ویلفردو پارتو (Vilfredo Pareto) «اصل پارتو – Pareto principle» هم نامیده می‌شود. در یک کلام، قانون 20/80 یکی از مفیدترین مفاهیم موجود در مدیریت زمان و زندگی افراد است. این قانون حاکی از آن است که 20 درصد از فعالیت‌های شما، 80 درصد نتیجه برای شما در بر خواهد داشت.

حدود 20 درصد از سطح فرش ، 80 درصد پاخوردگی را به خودش اختصاص میدهد.

حدود20  درصد مصرف کنندگان آبجو 80 درصد آبجوی دنیا رو مصرف میکنند

حدود 20 درصد مشتریان یک شرکت 80 درصد از شکایات رو به خودشون اختصاص میدهند

80% سود کسب‌وکار شما را 20% از مشتریانتان تشکیل می‌دهند.

20% از محصولات یا خدمات شما، 80% از سود شما را رقم می‌زنند.

80% از شکایات مشتریان شما ناشی از 20% علل عمده شکایات، نشأت میگید.

20% از تلاش و زمان شما، 80% نتایج مورد انتظار شما را ایجاد می‌نماید.

80% علت نزول بهره‌وری کسب‌وکار شما، ناشی از 20% دلایل ایجاد آن است.

20% کارکنان سازمان شما مسئول 80% از خروجی‌ها و نتایج کار سازمان شما هستند.

بیایید چگونگی این قضیه را توی بیزینس فعل و انفعالات اجتماعی و روابط بررسی کنیم:

 

[aparat id=”cFgo8″]

 

عملکرد در تجارت

 

چند ماه پیش یک وبسایت طراحی کردم وازشبکه های اجتماعی مثل ردیت (reddit)،پینترستpinterest) ( توییترtwitter) و شبکه های اجتماعی دیگر بازدید کننده داشتم در واقع آنقدر وقتم را گرفت که نتوانستم آنقدری که باید مقاله بنویسم ، پس تصمیم گرفتم که این فرایند را کارامد ترکنم داده ها را بررسی کردم و  شما حدس می زنید چی پیدا کردم ؟ به ازای هر 1000 بازدید کننده از ردیت  (reddit)فقط 60 تا بازدید کننده از پینترست و20 تا از توئییتر و چند تا از شبکه های اجتماعی دیگر داشتم .

 

عملکرد در فعل و انفعالات اجتماعی

 

توی دانشکده وقتم را به طور مساوی به 10 نفر از دوستانی را که بیشتر میچرخیدم اختصاص داده بودم اما متوجه شده بودم که بیشترین ارزش و شادی زندگی ام فقط از دو یا سه نفرشان بدست می آید.

پس باخودم فکرکردم که چقدر احمقم ! چکار دارم میکنم تصمیم گرفتم وقتم را با دو یا سه نفر از آنها بگذرانم و این باعث شد که وقت آزادم بیشتر بشود و کتاب بخوانم ، باشگاه بروم ، فکر کنم و پیشرفت کنم.

 

عملکرد در روابط بین آدم ها

 

یک شوهر وقتی از محل کار به خانه  می آید . بعد از 5 ساعت وقت گذرانی با همسر خود خانومش شکایت میکند که تو هیچ وقتی برای من نمیگذاری آن اقا متوجه نمیشود که قضیه از چه قراراست پنج ساعتی میشود که با خانومش هست ولی آیا واقعا اینطور می باشد؟ توی این 5 ساعت درسته که با خانمش صحبت کرده و از نظر جسمی پیش ایشان بوده ولی نصف این زمان حواسش پیش تماشای تلویزیون بوده و بقیه آنهم صرف تلفن و چک کردن فیس بوک شده است.

فرد دیگری مدت زمان بیشتری سر کار بوده و به خانه می آید و فقط یک ساعت برای همسرش زمان میگذارد فقط 1 ساعت !  و آن خانم هیچ وقت شکایت نمیکند چون تمام آن یک ساعت را به خانمش اختصاص داده است.

 

اصل پارتو 80/20

چرا باید از قانون 20/80 استفاده کنیم

 

اگر فهرست وظابف شما دارای 10 مورد است، 2 مورد آن به اندازه 8 مورد دیگر شاید هم بیشتر اهمیت دارند. چیز جالبی که وجود دارد این است که به انجام رساندن هر یک از این وظایف، ممکن است به یک میزان وقت نیاز داشته باشند، ولی یکی دو مورد از آنها، پنج تا ده برابر بیشتر از بقیه اهمیت دارند. متاسفانه بیشتر افراد در آن 20 درصد مواردی که دارای ارزش بیشتری است تنبلی می‌کنند و در عوض خود را درگیر آن 80 درصد کم اهمیت تر می‌کنند که نتیجه کمتری را برایشان دارد.

بعضی از افراد، تمام روز را سرگرم و مشغول کار هستند ولی به ظاهر کار زیادی انجام نمی‌دهند و این تنها به این دلیل است که آنها وقت خود را صرف کارهایی می‌کنند که از ارزش کمی برخوردارند و در عوض در انجام یکی دو فعالیتی که می تواند تغییر اساسی در کارشان ایجاد کند، تنبلی می‌کنند. با ارزش‌ترین کارهایی که می‌توانید در طول روز انجام دهید، معمولاً سخت‌ترین‌ها هستند اما نتیجه‌ای که از انجام آنها می‌توانید بگیرید، بزرگ و ارزشمند خواهد بود.

 

استفاده از قانون 20/80 در زندگی

 

به همین دلیل تا زمانی که 20 درصد کار مهم و با ارزش پیش رو دارید، باید از انجام 80 درصد کار بیهوده جداً خودداری کنید. قبل از شروع به انجام هر کاری، از خود بپرسید که این کار جزو 20 درصد فعالیت مهم زندگی‌تان است یا جزو 80 درصد فعالیت کم اهمیت؟

هیچ‌گاه کارهای کوچک را اول انجام ندهید. به یاد داشته باشید انتخاب شما هر چه که باشد، وقتی آن را بارها و بارها تکرار کنید، برایتان عادت می‌شود و ترک آن سخت خواهد بود. وقتی عادت کنید که روزتان را با کارهای کم اهمیت شروع کنید، خیلی زود به این شیوه عادت می‌کنید و این عادتی نیست که شما بخواهید در خود پرورش دهید.

همین که کار بر روی یک موضوع با اهمیت را آغاز کنید، انگیزه لازم برای ادامه دادن آن را پیدا خواهید کرد. تنها فکر کردن به شروع و اتمام یک کار مهم به شما انگیزه لازم را می‌دهد تا بر تنبلی خود غلبه کنید. معمولاً انجام کامل یک کار با ارزش به همان اندازه زمان می‌برد که یک کار کم ارزش زمان خواهد برد با این تفاوت که تکمیل کار با ارزش، احساس رضایت و غروری فوق‌العاده به شما می‌دهد در حالی که وقتی با همان میزان زمان و انرژی، کاری کم ارزش را تا آخر انجام می‌دهید، احساس رضایت شما بسیار اندک و ناچیز خواهد بود.

 

دیدگاه‌ها 0